مقایسه ملک ها

فرق تراس و بالکن چیست؟

سلام
دوستان و همراهان عزیز حالتون چطوره؟
امیوارم که در بهترین شرایط و اوضاع قرار داشته باشید و روز به روز در حال پیشرفت باشید.

خیلی خوشحالم از اینکه به عرض شما دوستان گرامی برسونم که از این پس در این وبلاگ مطالب آموزشی مفید به محضر شما دوستان عزیز خواهد رسید
این مطالب ما حصل سالها کسب دانش و تجربه اینجانب در حوزه املاک و کارشناسی آپارتمانها بوده و دانستن هر یک میتواند در جای مناسب از بروز خسارات و تنش های احتمالی جلو گیری نماید و اما بحث امشب:
تفاوت اصلی تراس و بالکن در چیست؟
شاید در مطالعه اسناد به این موضوع برخورده باشید که مثلا: آپارتمان مسکونی شماره ۶۸۷۹۴۵۰ فرعی از ۵۷۸۹۴۱۳ اصلی به مساحت ۱۲۳.۴۰ متر مربع که ۲.۸۴ متر مربع آن بالکن میباشد یا آپارتمان به مساحت ۲۵۰ متر مربع با حق استفاده از ۱۴ متر تراس که مالک حق تغییر وضعیت یا احداث بنا در آن را ندارد.نکته حائز اهمیت اینکه در اسناد قدیمی ممکن است در نحوه نگارش بالکن و تراس با مطالب فوق تفاوتهایی وجود داشته باشد لیکن در اسناد تک برگی با ایجاد وحدت رویه این موضوع یکسان سازی شده است.
در واقع فرق اساسی بالکن و تراس در مسقف بودن یا نبودن آن است و بالطبع آن بالکن با سقف اساسی جزو مساحت آپارتمان میباشد لیکن تراس فاقد سقف است و مساحت آن در آپارتمان محاسبه نمیگردد. اما وجود تراس میتواند یک مزیت نسبی به شمار برود و در برخی محلات عرفا مبلغی بابت آن دریافت میگردد. در واقع این تراس ذاتا مشاعی بوده و متعلق به همه قطعات تفکیکی است لیکن در سند و صورتمجلس تفکیکی حق استفاده آن اختصاصا به یک واحد داده شده است.

امیدوارم مطلب فوق مفید و مورد پسند واقع شده باشد. در سلسله مطالب اموزشی بعدی مطالب مفیدی در خصوص پارکینگ ها به استحضار میرسد.
با تشکر مهندس حسین رضائی

نوشته های مشابه

مقایسه کوتاه بازار املاک و بازار سرمایه

با سلام و شب بخیر خدمت شما عزیزان امشب قصد دارم سرمایه...

ادامه مطلب

هدف و قصد من از خرید ملک چیست؟

سلام دوستان عزیز امیدوارم حالتون عالی عالی باشه و رو...

ادامه مطلب

چرا باید ملک خوش نقشه باشه؟

سلام دوستان امروز میخوام راجع به خوش نقشه بودن ملک...

ادامه مطلب