مقایسه ملک ها

چالشهای بخش مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۹۶

چالشهای بخش مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۹۶

چالشهای بخش مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۹۶

مسکن یکی از مهم ترین مباحث روز است .ما در این مقاله قصد داریم به چالشهای بخش مسکن در نیمه دوم سال ۱۳۹۶ بپردازیم.

سگمنت  مسکن یکی از مهم‌ترین و تاثیر گذارترین بخش‌های اقتصاد حال حاضر ایران می‌باشد که به خاطر داشتن رابطه ای بسیار قوی با سایر بخشهای اقتصاد ایران  با سایر بخش‌ها نوسانات این بخش بر سایر بخشهای اقتصاد نیز اثر می گذارد.

در اهمیت بخش اقتصاد همین بس که سهم بخش مسکن ۲۵ درصد از تشکیل سرمایه، ۱۰ درصد از اشتغال و ۲۰ درصد از تسهیلات بانکی  می‌باشد.

در ادامه به تعدادی از این چالشها می پردازیم.

  • ساختار سنتی تولید مسکن در کشور

سرعت بسیار پایین  و کندی ساخت ، هدر رفت  انرژی بسیار  بالا در زمان ساخت و بهره برداری از مسکن ، وجود مقادیر بسیار زیاد پسماندها و نخاله‌های ساختمانی، بازگشت بسیار دیر سرمایه گذاری، سنگین بودن و استفاده از مصالح سنتی در ساخت سازه، کیفیت نامطلوب و طول عمر بسیار پایین بنا به نسبت سایر کشورها ، ایمنی پایین در هنگام ساخت عدم بهره‌مندی از محاسبات منطقی در زمینه صرفه‌های مقیاس تولید ، آلودگی زیست محیطی  و محیطهای شهری و روستایی در زمان ساخت مسکن، استفاده بیش از حد و بهره وری پایین از آب شرب شهری در زمان ساخت از مهمترین مشکلات در حوزه ساخت مسکن می باشد.

  • نقش زمین و بهره وری آن در ساخت مسکن

عرضه و آماده سازی یک قطعه زمين در محیط شهري مراحل زیاد و متعددی را در پی دارد. ارزيابي های شاخصهای مختلف از جمله شاخص تراكم نفر در هكتار شهري این واقعیت را آشکار می سازد که شاخصهای شهرسازی در حوزه تراکم در  تهران از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست. شاید بتوان گفت در شهر تهران فقط شهرک اکباتان به دلیلی طراحی خاص علیرغم تراکم بالا از اکثر شاخصهای زندگی کیفیت شهری برخوردار می باشد.

چالشهای بخش مسکن

  • بافتهای فرسوده

در کشور حدود ۷۰.۰۰۰ هکتار بافت فرسوده شهری وجود دارد ولی به ازای هر بافت فرسوده شهری می توان ۵ واحد نوساز ساخت که این امر از ظرفیت بالای این بافتها حکایت دارد.  همچنین تفاوت سبک زندگی در این بافتها با زندگی مدرن شهری و چالشهای اجتماعی مانند فقر و فساد و بزهکاری وضعیت این بافتها را در حوزه شهری از اهمیت زیادی برخوردار می نماید که می توان با سرمایه گذاری مناسب چالشهای این بخش را به فرصت تبدیل نمود.

چالشهای بخش مسکن

منبع : املاک نیازتو

نوشته های مشابه

کیفیت زندگی در کلان شهر تهران

کیفیت زندگی در  کلان شهر تهران کیفیت زندگی در  کلان...

ادامه مطلب

معضلات بلند مرتبه سازی در تهران

معضلات بلند مرتبه سازی در تهران در این مقاله قصد داریم...

ادامه مطلب

تهران در ۴ سال آینده

تهران در 4 سال آینده تهران در 4 سال آینده با توجه به...

ادامه مطلب