مقایسه ملک ها

کمیسیون مشاور املاک بله یا نه؟ اگر بله چقدر؟

سلام دوستان شبتون بخیر

امیدوارم که حالتون عالی عالی باشه و رو به پیشرفت و ترقی قدم بردارید.

امشب میخام راجع به موضوع کمیسیون یا حق العمل یا حق الزحمه مشاورین املاک باهاتون صحبت کنم. پس تا پایان بحث لطفا مطلب رو بطور کامل بخونین و قبل از پایان اون هیچ قضاوتی نکنید البته اگر دوست داشته باشین میتونین نظرات خودتون رو در ارتباط با این موضوع با من در میون بزارید.

راستش رو بخواهین بعضی مواقع یکسری مشاور ها طوری رفتار میکنن که اصلا شما احساس میکنی که حیف پولی که به زحمت بدست آوردین و بخواهین به راحتی به اون شخص بدین و با خودتون میگین که مگه این شخص براتون چیکار کرده؟…. اما از طرف دیگه یکسری مشاور ها به قدری درست و حرفه ای کار میکنند که آدم میخواد علاوه بر کمیسیون یک شیرینی خوب هم به اون مشاور بده. اما اون چیزی که واضح و مسلم هست اینه که در واقع یک مشاور حرفه ای دقیقا به نیاز ها و خواسته های ارباب رجوع خوب دقت و توجه میکنه و با تمام تلاش و سعی خودش مشتری یا ملک مطلوب رو جستجو و به طرفش معرفی میکنه که همه این کار ها در پس پرده و خارج از دید ما هست و مثل خط تولید یک کارخونه نیست که بشه اون رو از نزدیک دید. در واقع یک مشاور حرفه ای باید تعداد زیادی فایل رو به دست بیاره و تک تک اونها رو ارزیابی و بررسی کنه تا فایل دلخواه مشتری رو پیدا کنه و این مستلزم صرف هزینه و زمان و انرژی و دقت فراوان هست و اون مشاور تمام اینها رو از جیب خودش پرداخت میکنه….. مشاور ها حقوقی دریافت نمیکنند بلکه پس از عقد قرارداد و پرداخت کمیسیون از طرف متعاملین بخشی از اون رو از آژانس املاک دریافت میکنند و این میشه درآمد اونها. یک مشاور حرفه ای و دلسوز میتونه با اعمال نظر درست و به جا و مشاوره ای که به مالک یا خریدار میده هر یک از طرفین یا هر دو اونها رو صدها میلیون و بلکه میلیارد ها تومان جلو بندازه و بهشون سود برسونه پس در این صورت این کمیسیون نه تنها پول زور نیست بلکه باید اون رو با رضایت کامل پرداخت کرد….

در حال حاضر طبق قوانین وضع شده درصد حق الزحمه مشاورین برای معاملات زیر ۵۰۰ میلیون تومان نیم درصد و برای ارقام بالاتر ۲۵ صدم درصد هست ولی با توجه به افزایش هزینه ها به نظر میرسه این ارقام میتونه مورد بازنگری قرار بگیره و تعدیل بشه. البته در عرف جامعه معمولا ارقام متفاوتی رواج دارد و طرفین و آژانس املاک توافقاتی انجام میدهند چرا که یک مشاور حتی در روزهای جمعه و ایام تعطیل و در پایان تایم کار اداری نیز برای مشتری خود وقت و انرژی میگذاره….. پس با توجه به جمیع مسائل فوق در صورتیکه یک مشاور حرفه ای در کنار خود دارید پرداخت ارقامی که باعث تشویق و افزایش راندمان کاری او شود شما رو در رسیدن به اهدافتون یاری خواهد رسوند….

نا گفته نماند که در برخی کشورهای پیشرفته میزان کمیسیون سه تا شش درصد نیز هست.

ممنون از توجهتون تا نوشتاری بعد خدانگهدار…

دوستدار شما مهندس حسین رضائی

نوشته های مشابه

فرایند تعیین مساحت آپارتمان

سلام و شب بخیر دوستان امیدوارم که حالتون عالی عالی...

ادامه مطلب

نورگیر بودن آپارتمان

سلام عزیزان حالتون چطوره؟ امیدوارم در بهترین شرایط و...

ادامه مطلب

چرا سرمایه گذاری در املاک ؟….

سلام و درود بر همه دوستان عزیزم امیدوارم که حالتون...

ادامه مطلب